ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΥΨΗΛΟΣΩΜΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη...

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη... Empty Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη...

Δημοσίευση από Βασίλης 1 98 Τετ Μάης 14, 2008 6:52 pm

Το σωματικό ύψος είναι ένα χάρισμα, που από μικροί είμαστε υποχρεωμένοι
α.) να μάθουμε να το διαχειριζόμαστε σε σχέση με το οικιστικό και κοινωνικό περιβάλλον .
β.) να μάθουμε να το σεβόμαστε, να το υποστηρίζουμε, να το καλλιεργούμε και
γ.) να μάθουμε να διαχειριζόμαστε την μεγάλη αναγνωρισιμότητα που μας προσδίδει.
Είμαι σίγουρος πως αρκετοί από εμάς το «παλέψαμε» σχεδόν μόνοι...
Μήπως είναι έτσι και αλλιώς ένας άγραφος ανθρώπινος νόμος να το πετυχαίνεις μόνος ; ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ! Είμαστε υποχρεωμένοι να μάθουμε τα υψηλόσωμα παιδιά για όλα τα παραπάνω, για να έχουν και την δυνατότητα να χαρούν το ύψος τους όσο περισσότερο γίνεται ....Ιδιαιτέρα μάλιστα όταν τα υψηλόσωμα παιδιά δεν έχουν υψηλόσωμους γονείς, τότε η ανάγκη για γνώση και ενημέρωση είναι ακόμα μεγαλύτερη ....
Θυμάμαι για παράδειγμα την εποχή που έπαθα τα πρώτα διαστρέμματα στην ποδοκνημική... Κανένας μα κανένας δεν με ενημέρωσε ή πουθενά δεν μπορούσα να βρω την πληροφορία, πόσο πιο ευάλωτοι είναι οι υψηλόσωμοι στα διαστρέμματα και πόσο περισσότερο από τους υπόλοιπους έπρεπε να είμαι προετοιμασμένος και να πέρνω τις κατάλληλες προφυλάξεις στον αθλητισμό ...
Θυμάμαι πόσο μου είχε κοστίσει και ταυτόχρονα πόσο με είχε προβληματήσει, να πηγαίνω στην παιδική χαρά και ο φύλακας να σφυρίζει και να μου απαγορεύει να παίξω, γιατί ήμουν λέει μεγάλος σε ηλικία...Και με πoιον να μοιραστώ τις σκέψεις μου και ποιος να με βοηθήσει να εξαφανίσω τον φύλακα από την γη, για την ντροπή που είχα πάρει...
ΚΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΑ ΕΓΩ !!! Απλά δεν το κατάλαβα αμέσως , αλλά μετά από καιρό...

Βασίλης 1 98

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 1 98
Registration date : 24/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη... Empty Απ: Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη...

Δημοσίευση από zoe Δευ Ιουν 09, 2008 1:28 pm

Βασίλη συμφωνώ μαζί σου και άνοιξες ένα πολύ καλό θέμα. Δεν είναι απαραίτητο να μάθουμε από μόνοι μας πως θα διαχειριστούμε όλα τα παραπάνω... και πολύ περισσότερο είναι πολύ σημαντικό πως ένα παιδί υψηλόσωμο θα το διαχειριστεί. Πριν από αρκετό καιρό είχα γνωρίσει μια κυρία και μου έπιασε από μόνη της την κουβέντα επειδή ανησυχούσε για την εγγονή της (17 χρονών και 1,80 ύψος και χοντρούλα). Η εγγονή της ήταν αποφασισμένη να παρατήσει το σχολείο ή να αλλάξει τουλάχιστον. Πήγαινε στο σχολείο με μισή καρδιά και γυρνούσε πάντοτε με κλάμματα. Ως γιαγιά που ανησυχεί σκεφτόταν να πάει να πιάσει τους καθηγητές να μιλήσουν στα υπόλοιπα παιδιά, προσωπικά όμως το θεώρησα λάθος και της πρότεινα να μην το κάνει. Απλά κάτι τέτοιο θα έκανε χειρότερα τα πράγματα. Όσο μπορούσα και με όποιον τρόπο μπορούσα τη συμβούλεψα πως να το χειριστεί και πως να την βοηθήσει....Μα πάνω από όλα τόνισα πως σημαντικό είναι να δεχτεί την εμφάνιση της ως έχει...δεν γίνεται να αλλάξει (δεν αναφέρομαι στα παραπανίσια κιλά)... Είναι το πρώτο βήμα σε ένα υψηλόσωμο παιδί και το μεγαλύτερο... αν ο ίδιος νιώσεις και επομένως δεχτείς το γεγονός ότι είσαι ψηλός/ή και αυτό δεν αλλάζει από εκεί και πέρα βρίσκεις τρόπους είτε μόνος είτε με βοήθεια πως θα διαχειριστείς οτιδήποτε άλλο προκύψει.
Για χρόνια πίστευα ότι το ύψος μόνο "χάρισμα" δεν είναι και αυτή μου την άποψη (για εμένα) την περνούσα και στους γύρω μου... Μέσα όμως από τα "άσχημα" που απέκτησα λόγω ύψους ανακάλυψα άλλες πτυχές του εαυτού μου που πιθανότατα να μην ανακάλυπτα αν δεν ήμουν ψηλή...
Είναι σημαντικό βήμα να καταφέρει να δει ένα υψηλόσωμο παιδί το ύψος του ως αυτό έχει.... σαν ένα χαρακτηριστικό που δεν πρόκειται να αλλάξει .....με τα καλά του και τα άσχημα του.... και σε αυτό το τελευταίο κολλάει αυτό που λένε όλοι ότι "για ότι συμβαίνει υπάρχει και κάποιος λόγος" και θα συμπληρώσω ότι υπάρχει και σκοπός!!!!!
Η αντιμετώπιση που έχουμε όλοι οι άνθρωποι ανεξαιρέτως από τους γύρω μας έχει άμεση σχέση με το[b] πως βλέπουμε εμείς τον εαυτό μας[/b]... γιατί αυτό το "πως βλέπουμε εμείς τον εαυτό μας" το μεταδίδουμε είτε συνεδητά είτε ασυνείδητα και στους γύρω μας...
zoe
zoe

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ηλικία : 41
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Υψος : 1.93
Registration date : 06/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη... Empty Απ: Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη...

Δημοσίευση από Tallkaterina Δευ Ιουν 09, 2008 4:16 pm

Πιστευα οτι αν ειμουν κοντυτερη π.χ 1,80 δεν θα ακουγα βλακειες αλλα απο οτι βλεπω εδω το φαινομενο ειναι γενικο.Εν μερη ειναι ενθαρυντικο με την εννοια του να μην παιρνουμε την υποθεση προσωπικα.
Λοιπόν Βασίλη και Ζωή ακουστε το παρακατω να κουφαθειτε εντελως.
Με βλεπει μια τυπισσα 1,65-1,67,η κλασσικη Σουλα-Κουλα που λεω και μην με αποπαιρνετε αφηστε με να εκφραστω καλοπροαιρετα και μου λεει. "ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ????????".
Παγωσα,κομπλαρα.......και της λεω.
"Γιατι να πάω στο γιατρό?Αρρωστη είμαι?"
Πεταγεται και μια θειτσα απο διπλα και λεει."Εμενα ο κουνιαδος μου η κορη του ψήλωσε και την πήγε στο γιατρο".
Φανταστειτε λοιπον.Αυτο το κοριτσακι τωρα -ανεξαρτητως αν ειναι ψηλο,κοντο,ξανθο,μαυρο κλπ-ειναι μικρο,μολις μπηκε στην εφηβεια και ο &%$$$$(#@ ο πατερας του το .......πηγε στο γιατρο!Περαν λοιπον του οτι εχει να κανει με την απιστευτη ηλιθιοτητα της καθε μετριοτητας εχει τον ιδιο του τον πατερα που το θεωρει.....γενετικο προβλημα,κατι αξιο ιατρικης παρεμβασης.

Εδω εγω κομπλαρα τοτε που μου "την ειπαν"οχι το παιδακι.........

Αίσχος.....

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη... Empty Απ: Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη...

Δημοσίευση από silver Πεμ Ιουν 12, 2008 2:24 pm

Κουφάθηκα με την τελευταία ιστορία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μήπως ο κουνιάδος της Σούλας-Κούλας, και η γυναίκα του και οι γονείς τους και οι παπούδες τους ήταν κοντούληδες και ο κουνιάδος μέσα στον πανικό πήγε να κάνει τεστ DNA στο παιδί του γιατί θυμήθηκε πως ο κουμπάρος τους είναι 2.19???? ;-)
Ε, μα!!!!!!!

silver

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.78
Registration date : 07/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη... Empty Απ: Είναι πραγματικά μεγάλη υποχρέωση προς τα υψηλόσωμα παιδιά...Ολοι μας γνωρίζουμε πως θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε μεγαλύτερη κατανόηση και περισσότερη γνώση και υποστήριξη...

Δημοσίευση από HellRaiser Τρι Ιουν 17, 2008 4:01 pm

Καλησπέρα σε όλους λοιπόν και από αυτό το θέμα του forum.

Εγώ αν και όχι τόσο ανεπτηγμένος όσο το παιδί στην παραπάνω ιστορία βίωσα αρκετά "προβλήματα","στερήσεις" ως παιδί.
Τί εννοώ;
Εννοώ ότι ενώ όλοι οι συνομίλικοι μου είχαν πατίνια ας πούμε,εγώ,αν και το ήθελα,δεν έβρισκα στο νούμερό μου.
Όταν όλοι οι φίλοι μου έμπαιναν μέσα σε Go Kart εγώ πάλι δεν μπορούσα να βολευτώ μέσα σε αυτά!
Πλέον έχω συμφιλιωθεί με αυτή την ιδέα και το μόνο που κάνω είναι να πηγαίνω μία στο τόσο σε μέρη στα οποία ξέρω πολύ καλά ότι οι δραστηριότητες δεν είναι προσαρμοσμένες στο μέγεθός μου και "παίζω" με τους πελάτες,ιδιοκτήτες luna park,go kart πίστες και φυσικά γελοιοποιούμαι αφού ένας άνθρωπος στο μέγεθός μου προφανώς είναι γελοίος μέσα σε ένα τέτοιου είδους όχημα!
Κάνω ποδήλατο ας πούμε και τα γόνατα μου φτάνουν στα αυτιά!
Γενικώς γνωρίζω ότι υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστώ,όπως και έχω,αλλά πραγματικά έχει πολύ πλάκα το όλο project,όπως το κατονομάζω.
Το θέμα είναι ότι πολλές φορές και οι γονείς των παιδιών παρασείροντε από το μέγεθός μας και μας αντιμετωπίζουν ώς ενήλικες.
Παραδείγματα έχω δύο.
Εμένα,που πλέον έχω ενηλικιωθεί και τον αδερφό μου ο οποίος στην ηλικία των 17 αγγίζει το 1,90 σε ύψος.
Όπως και να έχει είμαστε και οι δύο σίγουρα παιδιά του μπαμπά μας!!!

HellRaiser

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 38
Τόπος : Αργυρούπολη Αττικής
Υψος : 2,06 μ
Registration date : 11/06/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης