ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΥΨΗΛΟΣΩΜΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

+3
Tallkaterina
silver
Βασίλης 1 98
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από Βασίλης 1 98 Δευ Μάης 26, 2008 2:56 pm

Απλά καταθέτουμε για συζήτηση ένα μέρος από το κείμενο ενός νέου μέλους του φόρουμ, της tallkaterina, από μια άλλη ενότητα...

by Tallkaterina

Γειά σας !
Είδα τα σχόλια σας –ιδιαίτερα τα σχόλια από τις ψηλές κοπέλες-και έχω αντίστοιχες εμπειρίες. Επομένως δεν τα επαναλαμβάνω.
Από μικρό κοριτσάκι είχα μια έμφυτη περηφάνια για το ύψος μου (ήμουν head above shoulders ) Ήταν ένα στοιχείο που μου πρόσδιδε λεβεντιά, individuality, όπως θέλετε πέστε το. Είναι αυτονόητο ότι το να είσαι υψηλόσωμο άτομο είναι προσόν.
Με το πέρασμα του χρόνου όμως, μου έκαναν πλύση εγκεφάλου και έφτασα στο σημείο να πιστεύω, ότι κάτι δεν πάει καλά με εμένα, ότι δεν είμαι normal, ότι κάτι δεν πάει καλά γεννετικά. Φανταστείτε λοιπόν τι πέρασα...

Εν κατακλείδι :μια γυναίκα δεν είναι ωραία γιατί είναι ψηλή, κοντή, άσπρη, μαύρη, ξανθιά κ τ λ .Είναι ωραία γιατί είναι ΚΑΛΟΦΤΙΑΓΜΕΝΗ. Έχει ένα αρμονικό , συμμετρικό με σωστές αναλογίες σώμα και πρόσωπο με όμορφο σχήμα και σωστές αποστάσεις. Όταν μια γυναίκα τα έχει όλα αυτά και είναι και υψηλόσωμη τότε είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΤΑΤΗ. Η Adrianna Scklenaricova δεν είναι γυναικάρα γιατί είναι μόνο ψηλή. Υπάρχουν και άλλες γυναίκες στο ύψος της αλλά δεν είναι καθόλου εμφανίσιμες...

Μου αρέσουν πολύ ,οι πολύ ψηλοί αρρενωποί άντρες αλλά δεν με έλκει κάποιος γιατί είναι απαραίτητα ψηλός. Κάθε άλλο. Γνωρίζω πάρα πολλούς άντρες που δεν μου αρέσουν καθόλου και εκνευρίζομαι αφάνταστα , όταν μου προξενεύουν κάποιον μόνο και μόνο επειδή είναι ψηλός...Θέλω να βρίσκομαι με έναν άντρα που γουστάρω, όχι γιατί είναι ψηλός , κοντός, μαύρος ή άσπρος...
Αναφορικά με τους ψηλούς άντρες που προτιμούν τις κοντές γυναίκες...όλα είναι στο μυαλό... Άλλος γουστάρει κοντές, άλλος ψηλές, άλλος παχουλές ή αδύνατες...
Είναι γεγονός όμως ότι οι ανασφαλής άντρες είναι αυτοί που συνήθως γουστάρουν τις κοντές γυναίκες...
Και να μην ξανακούσω τις κλασικές αηδίες ότι οι ψηλές γυναίκες είναι άχαρες και όχι θηλυκές. Μπορεί να κινούμαστε νωχελικά και να μην κάνουμε για cheerleaders αλλά η θηλυκότητα δεν συμβαδίζει με την χαζοχαρούμενη έννοια ή την έλλειψη σοβαρότητας ή την εικόνα της σιγανοπαπαδιάς ή της κατινίτσας που τονώνει τον αντρισμό ενός άντρα...

Βασίλης 1 98

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 1 98
Registration date : 24/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από silver Τρι Μάης 27, 2008 10:13 am

Λοιπόν Κατερίνα, οι ψηλές γυναίκες είναι σαν τα σπίτια τα τεσσάρια, πεντάρια. Δύσκολα νοικιάζονται ή πουλιούνται. Ο κόσμος σε γενικές γραμμές προτιμά τα τριάρια και τα δυάρια (για του χ, ψ λόγους, δεν έχει σημασία, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο). Οπότε Κατερίνα είναι δύσκολο για μια ψηλή γυναίκα να βρει άντρα στα μέτρα της.

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν είχα σχέση με κοντύτερο άντρα. Δεν είναι σίγουρα το κυριότερο προσόν ενός ανθρώπου, μπορεί κάποιος ως προσωπικότητα να έχει τεράστιο εκτόπισμα, αλλά δεν μου αρέσει να περπατάω με τον άνθρωπό μου και να τον παίρνω αγκαλιά από τον λαιμό!!! Θέλω να νιώθω ότι με προστατεύει και όχι το αντίθετο... (Και ας μου πούνε μετά πως το παίζουμε και φεμινίστριες!)

silver

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.78
Registration date : 07/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από Tallkaterina Τρι Μάης 27, 2008 12:12 pm

Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου.Συμφωνώ εν μέρη αλλά ...μόνο εν μέρη.Εχω βαρεθεί να μου προξενευουν ψηλους μονο και μόνο επειδή είναι ψηλοί.
Αυτό τον καιρό βγαίνω με εναν πολύ ψηλό άνδρα,όμορφος,πολύ αθλητικός,μορφωμένος,καλό παιδί....μπλα μπλα...Μου ανοίγει την πόρτα,μου φοράει το παλτό...Σωστός ανδράς οχι κανένας σαχλαμαράκιας.
Ελα μου που δεν υπάρχει τιποτα ερωτικό απο μέρους μου και αισθάνομαι φοβερές τυψεις για αυτό....Απλά δεν υπάρχει.Επομένως είμαστε φίλοι.

Απο εξω η υπόθεση δείχνει καλά.Και ομως δεν ειμαστε συμβατοί...Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοω.

Θα γραψω στο φόρουμ καποια στιγμή για τις καποια στιγμή για τις γελοιες φασεις που μου εχουν τυχει προξενευοντας μου ψηλους..

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από Tallkaterina Πεμ Ιουν 05, 2008 8:45 pm

Μια υποσημείωση που δεν θεωρούσα αναγκαία αλλα οποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά απο οτι κατάλαβα μέχρι τώρα απο το φόρουμ.
Το φόρουμ αυτό ειναι ενα μέρος συζητήσεων οπου ο καθένας μας εκφράζει τις απόψεις του πηγαία και μιλάει με την μεγαλύτερη δυνατή ειλικρίνεια.
Δεν ειναι ενα μέρος επιδειξης γνώσεων,εκφοράς του λόγου οπου προσπαθούμε να επιδείξουμε πόσο κόσμια μπορούμε να εκφραζόμαστε προς χάρην εντυπώσεων.Κοινώς.....ο καθένας μπορεί να εκφραστεί με τον πιο "αποστηρωμένο"τρόπο ή να χρησιμοποιησει "λαική" ,χιουμοριστική γλώσσα.Τις πιο πολλές φορές δεν είναι μόνο τι αναφέρουμε αλλα πώς το αναφέρουμε.Και ναι ,κάποιες στιγμές θα κάνουμε κάποιο ορθογραφικό λάθος εκ παραδρομής και θα πούμε κατι πιο "χύμα" ή θα αναφέρουμε παραπομπές από επιστημονικού κύρους έρευνες αναφορικά με τους υψηλόσωμους.
Θα σας παρακαλέσω πολύ λοιπόν να μην εμμένουμε σε λεπτομέρειες και χάνουμε την ουσία.
Νοήμονες άνθρωποι είμαστε..
Τους έξυπνους ας τους κάνουμε στα συνέδρια και στις φιλολογικές συζητήσεις..: )

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από Tallkaterina Παρ Ιουν 06, 2008 10:37 pm

Ερώτηση προς τις ψηλές.Εντάξει προυποθέτοντας οτι είμαστε καλοί,ευχάριστοι,δημιουργικοί άνθρωποι,εμφανίσημες κλπ.....πώς σας αντιμετωπίζουν οι γυναίκες?Μεγαλώνοντας πως ήταν οι φιλίες που δημιουργούσατε?Θυμάμαι προσωπικά είχα φίλες κάθε εμφάνισης και διαστάσεων αλλά εγω ημουν αυτή που τις προσέγγιζα οχι αυτες.....
Πώς είναι οι σχέσεις σας με τις αλλες γυναικες?Κατα πιο ποσοστό πιστευετε οτι το υψος σας εχει - ισως αδικαιολογητα-να κανει με τις διαπροσωπικες σας σχέσεις και συγκεκριμένα με τις αλλες γυναικες?
Αναφέρομαι επιπρόσθετα στην υποσημειωση καποιου μέλους περι "απλησίαστων" ψηλών γυναικών.......
Είμαι πολύ περίεργη να μάθω αν εχουμε κοινές εμπειρίες.....

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από silver Τρι Ιουν 10, 2008 10:01 am

Σε γενικές γραμμές δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με τις γυναίκες φίλες μου. Μου φωνάζουν βέβαια λίγο όταν φοράω τακούνια, (και οι περισσότερες είναι στο στάνταρτ ύψος για Ελληνίδες ή και κοντύτερες) αλλά είναι γενικά ισορροπημένα και ώριμα άτομα. Δεν είναι τυχαίο που είναι φιλίες χρόνων (μιλάω για πάνω από 20 χρόνια). Πρόσφατα προστέθηκε στην παρέα και μία ακόμα ψιλή, λίγο κοντύτερη, αλλά εκείνη φοράει πάντα 12ποντα τακούνια, οπότε ψιλοσυναντιόμαστε εκεί πάνω!

silver

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.78
Registration date : 07/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από silver Τρι Ιουν 10, 2008 10:05 am

Να προσθέσω πως το απλησίαστες (για γυναίκες) το έχω νιώσει και ακούσει από άντρες. Μάλλον μερικοί μας φοβούνται!!!!! ;-). Αλλά είπαμε, όλα στο μυαλό είναι και το κατά πόσο κάποιος πιστεύει στον εαυτό του!

silver

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.78
Registration date : 07/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από HellRaiser Τετ Ιουν 11, 2008 2:14 pm

Καλησπέρα και από εμένα!

Το πρόβλημα με το ύψος στις κοινωνικές μου συναναστροφές δεν μπορώ να πω πως το έχω αντιλυφθεί.
Το ύψος τόσο όσο και ο χαρακτήρας και η κοινωνικότητά μου με βοήθησαν αρκετά.
Γενικώς στην ηλικία μου και στο ύψος μου δεν είναι πολλά τα παιδιά που κυκλοφορούμε.
Όσον αφορά τις γυναίκες,είμαι 2,06 μ.
Ας πάμε λοιπόν αφαιρετικά.

2,06μ. ύψους εγώ -(μείον) 12cm τακούνι(περίπου) =(ίσον) 1,94μ.
Οπότε όποια γυναίκα κάτω του 1,94μ. ύψος μπορώ να την προσεγγίσω έχοντας ένα παραπάνω κοινό!!!


HellRaiser

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 38
Τόπος : Αργυρούπολη Αττικής
Υψος : 2,06 μ
Registration date : 11/06/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από effie Τρι Οκτ 14, 2008 11:31 am

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ SILVER KAI TALLKATERINA.ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΨΗΛΟΙ ΑΝΔΡΕΣ. ΜΙΑ ΨΗΛΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΜΕΝΩ, ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΕΝΑ ΑΝΔΡΑ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ, ΟΛΟΙ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ. ΠΕΡΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ, ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ!

effie

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 53
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Υψος : 1,78
Registration date : 11/08/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από AKIRA-1100 Δευ Δεκ 29, 2008 11:25 am

Επειδή γνωρίζω πως είμαι βλαμμένος στα θέματα ύψους, έχω καταλάβει και πως είναι σπάνιο αν όχι απίθανο να συναντήσω και κάποια γυναίκα, αν όχι ψηλότερή μου τουλάχιστον κοντά στο ύψος μου και ειδικά στο μπασμενιστάν=Ελλάδα... κι όμως προ 2 ετών μπαίνει στον ηλεκτρικό κοριτσάκι σκύβοντας για να μη χτυπήσει το κεφάλι του στην πόρτα κι επειδή ο ΗΣΑΠ δεν είναι μετρό αποφάνθηκα πως ήταν περί του 2,05 αφού φορούσε και φλατ πεδιλάκι, τέτοιες διαστάσεις είχα δει μόνο στους ολυμπιακούς βόλευ γυναικών με εθνική Γερμανίας (με average 12αδας 1,94) ή εθνική Ρωσίας (που εκτός από ψηλές είναι και κουκλάρες) η εθνική Ελλάδος μετείχε απλά ως διοργανώτρια όπως θα είναι και η Αγγλία το 2012 [b]
AKIRA-1100
AKIRA-1100

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγία Παρασκευή-Αθήνα
Υψος : 1.91
Registration date : 21/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από AKIRA-1100 Δευ Δεκ 29, 2008 7:41 pm

Η Adrianna Scklenaricova δεν είναι γυναικάρα γιατί είναι μόνο ψηλή. Υπάρχουν και άλλες γυναίκες στο ύψος της αλλά δεν είναι καθόλου εμφανίσιμες...
Εγώ πάντως δεν ξέρω καμιά άλλη μοντέλα στο ύψος της, πολύ πιο εμφανίσημες αλλά και ψηλότερες υπάρχουν αλλά είναι αθλήτριες μόνο
AKIRA-1100
AKIRA-1100

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγία Παρασκευή-Αθήνα
Υψος : 1.91
Registration date : 21/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από dim Παρ Απρ 23, 2010 11:00 am

ego eimai 1.77 kai arketa omorfi...k polu m aresei pou ap opou pernao me prosexoun epeidi eimai psili!xixixi

dim
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty 1.77m ψηλή?

Δημοσίευση από ΠΕΡΙΕΡΓΟ Πεμ Απρ 29, 2010 10:05 am

μόνο σε σχέση με την μέση Ελληνίδα

ΠΕΡΙΕΡΓΟ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από maira Πεμ Μάης 13, 2010 11:36 am

για την ελλαδα μια χαρα ψηλη είναι, αν σκεφτείς οτι οι περισσοτεροι άντρες δε ξεπερνάνε το 180

maira

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 38
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.85
Registration date : 19/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ... Empty Απ: Περί υψηλόσωμων γυναικών ο λόγος ...

Δημοσίευση από AKIRA-1100 Κυρ Μάης 16, 2010 11:31 am

ο μέσος Έλληνας είναι 1,78 κι απλά η μέση Ελληνίδα είναι 1,63
AKIRA-1100
AKIRA-1100

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγία Παρασκευή-Αθήνα
Υψος : 1.91
Registration date : 21/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης