ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΥΨΗΛΟΣΩΜΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

+2
Δημήτρης_97
Tallkaterina
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty ¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

Δημοσίευση από Tallkaterina Τρι Αυγ 12, 2008 3:35 pm

Πριν απο λιγες ημερες βγηκα με τον Δημητρη 97 που ηρθε απο την Πατρα στη Θεσσαλονικη και του εδειξα την πολη μας...
Ηταν και καποιος φιλος του μαζι ο οποιος μολις με ειδε με ρωτησε αν παιζω μπασκετ.Αμεσως σφιχτηκα,και του απαντησα πως οχι."Μα γιατι δεν εκμεταλλευεσαι το υψος σου".Ειμαι σιγουρη οτι το εννοουσε καλοπροαιρετα αλλα αμεσως χωρις να θελω σφιχτηκα...

Εν κατακλειδι.

Ο καθενας μας διαλεγει ενα συγκεκριμενο στυλ ζωης για τον εαυτο του.
Η μια ψηλη θελει να γινει πρωταθλητρια του μπασκετ ,η αλλη πρωταθλητρια του τεννις ,η αλλη εντομολογος,η αλλη σεφ με ειδικοτητα στο κουνουπιδι.
Απο μικρο παιδι αυτοτιμωρουμε που δεν ηθελα να παιξω μπασκετ.Με εβλεπε ο προπονητης της γειτονιας και αλλαζα δρομο.Και απο τις τυψεις μου κοιταγα να διαπρεψω σε αλλους τομεις για να μην με κατηγορησουν οτι ειμαι τεμπελα που δεν παιζω μπασκετ.
Κανεις δεν ειναι τεμπελης,ανοητος,αταλαντος.Ο καθενας μας εχει καποιο ειδους ταλεντο που υποκινειται απο αυτο που ταιριαζει στην προσωπικοτητα του.

Ποσοι μας εχουμε μαρτυρησει προς χαριν του κοινωνικου στατους.Ποσοι γιατροι εγιναν γιατροι γιατι τους πιεσε η οικογενεια τους,ποσοι γαμοι εγιναν με γονους ευπορων οικογενειων προς χαριν της κοινωνικης κινητικοτητας.

Ποσοι απο εμας επελεξαν να εχουν ενας στυλ ζωης που κατα τους αλλους δεν ειναι ιδανικος γιατι πολυ απλα τους δινει ευχαριστηση ή περηφανεια να ζουν με αυτο τον τροπο.Θα μπορουσαν να αναρριχηθουν επαγγελματικα,κοινωνικα,οικονομικα και δεν το επελεξαν ..... διαλεξαν να εργαζονται χωρις μισθο σαν γιατροι στην Αφρικη η ...το αντιστροφο επελεξαν την πρωτη οδο.Καθε επιλογη ειναι σεβαστη.

Αφηστε με λοιπον να μην παιζω μπασκετ,να φοραω ψηλα θηλυπρεπη παπουτσια,να αφιερωνω ατελιωτες ωρες σε ρουχα και μακιγιαζ εστω και αν αλλες ψηλες τα θεωρουν χασιμο χρονο.Τους βγαζω το καπελο που εγιναν πρωταθλητριες του βολλευ και τους ευχομαι εις ανωτερα αλλα δεν προκειται να ανακαλυψουν ποτε ενα νεο ειδους πεταλουδας που πεταει στα δαση του Αμαζονιου οπως εκανε η εντομολογος η Ελενη που ειναι 1,85.

Εκλαβεται το ως παραπονο αλλα οπως βλεπετε συμφωνουν μαζι μου και η Ζωη και η Silver και δεν ξερω ποσες αλλες εκατονταδες ψηλες ανα την χωρα και ανα τον κοσμο...

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty Απ: ¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

Δημοσίευση από Δημήτρης_97 Παρ Σεπ 05, 2008 1:51 pm

Κατερίνα,

Πώς γίνεται πάντα και ανάμεσα στα 10 ή παραπάνω καλά που μας συμβαίνουν σε μία δεδομένη μέρα, όταν συμβεί ένα κακό να μας επηρεάζει περισσότερο από όσο τα 10+ καλά μαζί. Είναι κανόνας, δεν κάνω πλάκα! Εκεί δηλαδή που είμαστε ανεβασμένοι, έρχεται κάποιος, κάτι λέει και μας βυθίζει σε σκέψεις ..

Το παίζεις μπάσκετ είναι ανάμεσα στα χιλιάδες στερεότυπα, αν τα αναφέρω τώρα θα γεμίσω λεξικό :-) Είναι γιατί οι πολλοί δεν έχουν κάτι πιο ουσιαστικό να πουν, ακόμα και για το ύψος, ας πούμε να να πουν σε ένα ψηλό τι ωραίο παρτάστημα και ύψος έχει - τόσο απλό είναι!

Ας τους να λένε λοιπόν και μην ξεχνάς ότι δεν ισχύει το Life is short αλλά το παρακάτω που απάντησα όταν με ρώτησε ένας συνάδελφος ξένος, (κάπου το ξεσήκωσα, στερεότυπο ή όχι, δεν ξέρω μα πάντως καλό για μας τους ψηλούς!)

- How is life?, με ρωτάει.
- Life is tall !, του είπα.

Δημήτρης_97

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ηλικία : 55
Τόπος : Πάτρα
Υψος : 1,97
Registration date : 14/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty Απ: ¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

Δημοσίευση από Dimitris_00 Παρ Σεπ 05, 2008 3:59 pm

Δημήτρη, καλέ μου φίλε και παλαιέ συμφοιτητή, κατ'αρχάς θα ήθελα να χαιρετίσω εσένα και όλα τα μέλη του Forum .
Σχετικά με το σχόλιό σου, δεν γνωρίζω αν πραγματικά η 'ζωή είναι ψηλή΄, αυτό που θα ήθελα όμως να τονίσω εδώ είναι το ακόλουθο γεγονός. Πριν μερικούς μήνες βρέθηκα με τη παρέα μου σε ένα εστιατόριο και στο ίδιο τραπέζι βρισκόταν μια ψυχολόγος, καλεσμένη ενός κοινού γνωστού. Αναπόφευκτα η συζήτηση κάποια στιγμή άγγιξε θέματα περί της ειδικότητάς της . Γυρίζοντας λοιπόν προς εμένα το 1ο πράγμα που με ρώτησε ήταν : Εσύ πώς νιώθεις με το ύψος σου ?
GKASP ..
'Κανένα πρόβλημα' της απάντησα απορημένος που έθιξε αυτό το θέμα τόσο άμεσα..
Γυρίζοντας σπίτι προβληματίστηκα σχετικά και τηλεφώνησα σε μια γνωστή μου η οποία ασκεί το επάγγελμα της κλινικής ψυχολόγου και τη ρώτησα σχετικά με το αν βάσει της εμπερίας της (ή στατιστικά) οι ψηλοί έχουν 'θέμα' με το ύψος τους. Δυστυχώς η απάντησή της ήταν θετική χωρίς βέβαια να αναφερθεί σε παθολογικές βαριές καταστάσεις (ανακουφίστηκα ακουγοντάς το), απλά μου είπε για απλές διαταραχές επιλογής συντρόφου, κοινωνικών συναναστραφών, θέματα κινησιολογίας κλπ ..
Προσωπικά ουδέποτε αισθάνθηκα την ανάγκη να επιλέξω φίλους ανάλογου ύψους, ούτε αισθάνθηκα ποτέ ιδιαίτερα άσχημα με τα εκατοστά μου ..Πάντως για να κλείσω κάπου εδώ και να ελαφρύνω το ύφος της κουβέντας , και φυσικά για να διαπιστώσω ότι όλοι είμαστε υγιείς ψυχικά , αλλά και για να ανταλλάξουμε απόψεις και φυσικά να γνωριστούμε , προτείνω να μαζευτούμε κάποια στιγμή όλοι μαζί να κάνουμε ένα group therapy (προτεινόμενο μέρος κάποιο bar/restaurant) .
...Αν και πιστεύω ότι όλους εμάς μονο το ΟΑΚΑ θα μας χώραγε .

Dimitris_00

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 55
Τόπος : Athens
Υψος : 2.00
Registration date : 31/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty Απ: ¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

Δημοσίευση από Tallkaterina Παρ Σεπ 05, 2008 6:28 pm

Δημητρη και εγω αρχικα πιστευα οτι δεν υπαρχει θεμα μεχρι που συνειδητοποιησα οτι υπαρχει θεμα...καθε φορα που γνωριζω καποιο καινουργιο ατομο.
Εγω δεν ασχολουμαι με το υψος μου αλλα απο οτι φαινεται ασχολουνται οι αλλοι.
Θυμαμαι που ελεγε ο Δημητρης 97 οτι μου λενε "μην καμπουριαζεις".Μα αν δεν φτανω καποιον η κατι θα σκυψω αναγκαστικα.Δεν καμπουριαζω"
Συμφωνω απολυτα μαζι του.

Θυμαμαι οτι ειχα μια συμφοιτητρια που καθε φορα που λυγιζα τα γονατα μου για να την φτασω η εν παση περιπτωση εσκυβα καθαρα για πρακτικους λογους κοιταγε τα γονατα μου.
Μια αλλη κοπελα μου ειπε οτι θα επρεπε να ειχα παει στο γιατρο -αυτο συνεβηκε στην εφηβεια μου- ενω οπως εχω πει πολλοι αντρες ψηλοι αντιδρουν με μορφασμους απεναντι μου.
Ειμαι και εγω ψυχολογος και ο ορος projection ειναι απο τους πρωτους ορους που εμαθα κατα την διαρκεια της φοιτησης μου...

Ολα αυτα δεν ειναι προβολες των συμπλεγματων των αλλων?
Αν εγω δεν εχω θεμα γιατι μου το επενθυμιζουν οτι .........πρεπει να εχω?

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty Απ: ¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

Δημοσίευση από Dimitris_00 Σαβ Σεπ 06, 2008 7:23 pm

Συμφωνώ με το θέμα της προβολής που λες. Και το αντιλαμβάνομαι πλέον πολυ καθαρά.
Προσωπικά , σε κάποια φάση της ζωής μου χαρακτήριζα θετικά ( και μάλλον πρέπει να το ξαναρχίσω) όλους εκείνους τους ανθρώπους οι οποίοι όταν με πρωτογνώριζαν ΔΕΝ έλεγαν κάτι σχετικό με το ύψος μου. Ειλικρινά είχα βαρεθεί όλα εκείνα τα τρελλά αστεία ' τι καιρό κάνει εκεί πάνω' , οι ερωτήσεις 'πού πάιζεις basket' κλπ. Έτσι μου άρεσαν οι άθρωποι οι οποίοι απλά μου εσφιγγαν το χέρι, χωρίς να ασχοληθούν ή σχολιάσουν.. Επίσης μου άρεσε όταν συναναστρεφόμουν ή γνώριζα ψηλότερους από μένα και δεν χρειαζόταν να καμπουριάσω όπως λες , ή να λυγίσω τα γόνατα για να ακούω τον άλλον που διαφορετικά θα μίλαγε στον ώμο μου. Κλείνοντας ξαναέρχεται στο μυαλό μου η έννοια της προβολής που είπες.. Το πρόβλημα είναι βέβαια ότι αν προσπαθήσεις να τους το εξηγήσεις ίσως σου πουν κατάμουτρα (σίγουρα πάντως θα το σκεφτούν) ότιν την έχεις 'δει' με το ύψος σου .. Οπότε δεν ασχολείσαι με το θέμα και απλά διαλέγεις τη (μικρότερη σε αριθμό) κατηγορία εκείνων που έλεγα προηγουμένως.. Γιατί πάντα και παντού υπάρχουν εξαιρέσεις ανθρώπων και καταστάσεων..

Dimitris_00

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 55
Τόπος : Athens
Υψος : 2.00
Registration date : 31/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty Απ: ¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

Δημοσίευση από Δημήτρης_97 Δευ Σεπ 08, 2008 8:45 am

Δημήτρη, συμφωνώ κι εγώ οτι όταν κάνω παρέα με άλλους ψηλούς, ανεβαίνω, δεν μπορώ να το εξηγησω ακριβώς. Ενδεικτικά μπορώ να κοιτάζω τον άλλον στα μάτια και να μην αναγκάζομαι να σκύβω. Όχι βέβαια πως διαφορετικά δεν περνάω και καλά.

Όσο για το άλλο, δεν ξέρω για προβολές και συμπλέγματα, μου φαίνεται ότι το σχόλιο αν είναι καλό ή κακό εξαρτάται από πολλά πράγματα. Πότε μας το κάνουν, πως μας το κάνουν, σε ποια φάση είμαστε εμείς όταν μας το κάνουν και βέβαια αν μας αρέσει ή όχι αυτός ή αυτή που μας το κάνει. Γενικώς οι πιο πολλές παρατηρήσεις και τα σχόλια προς το θετικό γέρνουν.

Πριν κανα δύο μήνες ήμουνα σε σουπερ μαρκετ, μία κοπέλα, φοιτήτρια υποθέτω, κερνούσε καφέ μίας μάρκας. Εμφανίσιμη, με καλούς τρόπους, κάπου 1,70. Κάποια στιγμή αφού πρώτα σιγοψιθυρίζει με τον συναδελφο δίπλα και ρίχνει ένα πλάγιο βλέμμα, κοιτάζει με θαυμασμό και με ρωτάει πόσο ύψος έχω. Της απαντώ. Μου είπε πως με έκανε πάνω από 2 μέτρα. Με ανέβασε η όλη φάση.

Στον αντίποδα, κάποια χρόνια πριν, μια γιαγιά που βέβαια είμαστε στο ίδιο ταξιδιωτικό γκρουπ και κοιτούσαμε τους πίνακες σε ένα μουσείο, μου λέει πόσος ψηλός είμαι και πως θα βρω γυναίκα στα μέτρα μου (εμένα τότε η φίλη μου ήταν 1,67). Εγώ κάπως αμηχανος. Ευτυχώς αμέσως παρενέβηκε μία άλλη κυρία Ελληνοσουηδέζα, φινετσάτοι οι τρόποι της, και είπε πως σήμερα υπάρχουν πολλοί ψηλοί άνθρωποι και τα παιδιά είναι πλέον πολύ ψηλά. Όλα καλά. Το έκανε γιατί άκουσε, είπε αυτό που πίστευε; Θα σας γελάσω.

Δημήτρης_97

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ηλικία : 55
Τόπος : Πάτρα
Υψος : 1,97
Registration date : 14/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty Απ: ¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

Δημοσίευση από AKIRA-1100 Κυρ Δεκ 21, 2008 12:14 pm

Με 1,91 ύψος σεν περνιέμαι και για θηρίο, αφού φυσιολογικά καθημερινά θα συναντήσω και κάποιον ψηλότερό μου, αλλά να καταγγείλω πως σε θέματα ύψους την Ελλάδα μάλλον την έχει μουντζώσει η εξέλιξη ενώ το εντυπωσιακότερο που μου έχει συμβεί είναι κάποιο πρωί στον ηλεκτρικό που μπήκε στο βαγόνι ένα κοριτσάκι σκύβοντας μη χτυπήσει το κεφάλι του στην πόρτα και ο ηλεκτρικός δεν είναι όπως το μετρό με 1,90λίγο πόρτες αλλά περί το 2,05...το αντίθετο δηλαδή από άλλη ακραία περίπτωση «σας παρακαλώ πατάτε τη στάση γιατί δε φτάνω?» αν δε φτάνεις να μην κυκλοφορείς μόνη σου κυρά μου έπρεπε να πω αλλά...!!![b]
AKIRA-1100
AKIRA-1100

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγία Παρασκευή-Αθήνα
Υψος : 1.91
Registration date : 21/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty Απ: ¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

Δημοσίευση από Tallman Δευ Απρ 09, 2012 2:01 am

Αγαπητή Κατερίνα, και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα. Όσοι με γνωρίζουν (ακόμα και προπονητές) με σπρώχνουν προς το μπάσκετ. Μια ζωή λοιπόν ένιωθα ένοχος που δεν ήθελα να παίξω μπάσκετ. Το απίστευτο είναι πως εκεί που μένω υπάρχει πολύ κοντά μου γήπεδο μπάσκετ και κάθε φορά που περνάω δεν κοιτάω καθόλου προς τα εκεί μήπως και μου πούνε οι προπονητές "Ε, εσύ γιατί δεν παίζεις μπάσκετ;"

Παρόλα αυτά μου αρέσει ο αθλητισμός και έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια με το τένις. Ακόμα θυμάμαι έναν προπονητή του τένις που μου είπε να μην ασχοληθώ με το άθλημα και να πάω για μπάσκετ! Εννοώ ότι αν δεν προωθεί ο κάθε προπονητής το άθλημά του και στέλνει τον κόσμο σε άλλα αθλήματα τότε πώς θα πάει μπροστά; Επίσης μου αρέσει πολύ το βόλεϋ αν και από άλμα είμαι εντελώς χάλια οπότε και δεν θα μπορούσα να ασχοληθώ πιο σοβαρά με αυτό.

Έχω δεχθεί τόνους χλευασμών και αρνητικών σχολίων σχετικά με την αγάπη μου για το τένις. Σχεδόν όποιον άνθρωπο συναντούσα μου έλεγε, "Χμμμ, σιγά το άθλημα, τένις. Αυτά είναι για τους φλώρους". Ακόμα και η αδερφή μου (που έπαιζε βόλεϋ και έκανε ενόργανη) με κορόιδευε και με έλεγε φλώρο. Ευτυχώς για εμένα, τους γράφω όλους εκεί που δεν πιάνει μελάνι και κάνω αυτό που γουστάρω.

Τώρα πια βέβαια δεν ασχολούμαι με το τένις κυρίως λόγω οικονομικών αλλά και λόγω του ότι ο σύλλογος που ήταν κοντά στο σπίτι μου έκλεισε, προφανώς λόγω κρίσης. Πάντως ακόμα μου αρέσει να ενημερώνομαι για το τένις μέσω διαδικτύου ή να χαζεύω καταλόγους με είδη τένις.

Ιδιαίτερα στο γυναικείο τένις, το ύψος θεωρείται μεγάλο πλεονέκτημα (βλ. Caroline Wozniacki, Maria Sharapova κ.λπ.)
Tallman
Tallman

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 1,89
Registration date : 09/04/2012

http://adventurades.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty Απ: ¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨

Δημοσίευση από Tallman Δευ Απρ 09, 2012 2:03 am

Άλλωστε, όπως λένε και οι Αμερικανοί, bigger is better!
Tallman
Tallman

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 1,89
Registration date : 09/04/2012

http://adventurades.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

¨Yψηλόσωμη περηφάνεια ... ¨ Empty pros sta themata sas

Δημοσίευση από alasitas Παρ Δεκ 21, 2012 9:45 pm

egw pali eimai 2.01 fwraw 52.5 papoutsia kai sto lewforeio kathimerina pou peigeno erxomai thessaloniki h touristes me lene baskempolist kai ta mikra paidia lene mama koita ti noumero papoutsia fwraei.kapote ebgena me mia kopela pou mou arese kai mas pernousane gia antrogino giati eixe ena aderafki mikro kai nomizane pws hmoune pateras kai shkwnontousan sto lewforeio gia na katsw den marese auto giati me blepane san kana anaphro kai arxinisa na exw komplek,alla twra den akouo kanenan.xeromai gia oti kanw

alasitas

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 39
Τόπος : thessaloniki
Υψος : 2.01
Registration date : 21/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης