Ανάπτυξη παιδιών

Πήγαινε κάτω

Ανάπτυξη παιδιών

Δημοσίευση από zoe Την / Το Τρι Μαϊος 06, 2008 3:11 pm

Μιλώντας από προσωπική εμπειρία καλό είναι να υπάρχει ιδιαίτερη προσοχή κατά την ανάπτυξη των παιδιών έτσι ώστε να μην υπάρξουν όσο δύναται προβλήματα ορθοπεδικής φύσεως στο μέλλον. Το ότι θα υπάρχουν κάποιες δυσκολίες αυτό είναι δεδομένο όμως αν μπορούν να αποφευχθούν σοβαρές δυσκολίες αυτό είναι ιδανικό.
Στα 14 μου ήμουν ήδη 1,75 και μέσα σε 3 μήνες είχα φτάσει 1,83. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην δέσουν καλά τα κόκκαλα και σε αυτό επιβάρυνε το ότι δεν σταμάτησα να αθλούμαι εκείνο το διάστημα. Από εκεί και πέρα για να μπορώ να σταθώ κυριολεκτικά στα πόδια μου έπρεπε να κάνω θεραπεία με ενέσεις - κορτιζόνη έτσι ώστε να μην λυγίζουν τα γόνατά μου όταν περπατάω αλλα και να μειωθούν και οι σαβούρτες :). Όμως όλη αυτή η κατάσταση είχε μελλοντική συνέπεια στα γόνατα μου.
Δεν παύει να ισχύει πως η ανάπτυξη κατά την παιδική και εφηβική ηλικία σε όλους τους τομείς ανεξαιρέτως θέτει τις βάσεις ... και καλό είναι όταν για οποιοδήποτε λόγο (κληρονομικό κ.τ.λ.) υπάρχει η πιθανότητα ένα παιδί να είναι υψηλόσωμο να υπάρχει σωστή συνεργασία με τους κατάλληλους ειδικούς.
zoe

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Υψος : 1.93
Registration date : 06/05/2008

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πάντως, η σωστή γυμναστική κάνει πάντα καλό...

Δημοσίευση από Βασίλης 1 98 Την / Το Πεμ Μαϊος 08, 2008 11:39 pm

Γειά σου Ζωή.Καλώς ήρθες στο φόρουμ.Ηθελα να επισημάνω κάτι με την γυμναστική.Είμαι σίγουρος πως σε ανάλογες περιπτώσεις ή οιοαδήποτε άλλη περίπτωση ιδιαίτερων αναγκών ανάπτυξης παιδιών, απαιτείται γυμναστική, κατόπιν βέβαια πάντα εντολών γιατρού και φυσικά ανάλογων προγραμμάτων άθλησης...
Θέλουμε πολύ να τα καταγράψουμε αυτά στο φόρουμ και να έχουμε και τις απόψεις των ειδικών, ώστε γονείς και παιδιά να έχουν το πρώτο ερέθισμα πιο ειδικευμένων πληροφοριών....για τα υψηλόσωμα παιδιά...

Ας ξεκινήσουμε να μαζεύουμε τέτοιες πληροφορίες και γνώσεις...

Βασίλης 1 98

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 52
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 1 98
Registration date : 24/04/2008

Απ: Ανάπτυξη παιδιών

Δημοσίευση από mamamanou Την / Το Παρ Μαϊος 09, 2008 2:15 pm

Γεια σας.Γραφτηκα εδω επειδη ο γιος μου ειναι μονο 15 μισο (με υψος 1,90 και βαρος 84 κιλα) και σαν ανηλικος,πηρα τη θεση του στο φορουμ.Απο μικρος ειχε πονους στα ποδια,στη μεση και η πλατη του πριν απο 2 χρονια γεμισε οριζοντιες ραγαδες. Εδω και 1 χρονο περιπου γυμναζεται σε γυμναστηριο και εχει λιγοτερες ενοχλησεις, μαλλον επειδη δενει καλυτερα το σωμα του.Πειτε μου σας παρακαλω ,απο την εμπειρια σας, θα ψηλωσει κι αλλο;Τι να περιμενω;

mamamanou

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 2
Τόπος : αθηνα
Υψος : 175cm
Registration date : 05/05/2008

Δημοσίευση από Kostas_207 Την / Το Δευ Μαϊος 12, 2008 11:41 pm

[quote="mamamanou"]Γεια σας.Γραφτηκα εδω επειδη ο γιος μου ειναι μονο 15 μισο (με υψος 1,90 και βαρος 84 κιλα) και σαν ανηλικος,πηρα τη θεση του στο φορουμ.Απο μικρος ειχε πονους στα ποδια,στη μεση και η πλατη του πριν απο 2 χρονια γεμισε οριζοντιες ραγαδες. Εδω και 1 χρονο περιπου γυμναζεται σε γυμναστηριο και εχει λιγοτερες ενοχλησεις, μαλλον επειδη δενει καλυτερα το σωμα του.Πειτε μου σας παρακαλω ,απο την εμπειρια σας, θα ψηλωσει κι αλλο;Τι να περιμενω;
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα περάσει τα δύο μέτρα. Να μην ανυσηχείται όμως γιατί καλό είναι που θα γίνει ψηλός ο γιός σας. Πρέπει μόνο να τον ενθαρύνεται να γυμνάζεται τακτικά για να κρατήσει το σώμα του σε σωστή δομή (π.χ. χωρις φαινόμενα σκολίωσης) τώρα που είναι ευπαθής ακόμα λόγο ηλικίας διότι ότι πρόβλημα παρουσιάσει τώρα θα το κουβαλάει σε όλη του τη ζωή. Βάση της προσωπικής μου εμπειρίας οι πόνοι που έχει θα έχουν περάσει πριν τα 18 του χρόνια. Λιγάκι υπομονή και σωστή γυμναστική (με τις οδηγίες γυμναστών).

Kostas_207

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 3
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 2.07
Registration date : 06/05/2008

Δημοσίευση από Δημήτρης_97 Την / Το Τετ Μαϊος 14, 2008 12:10 pm

Προσωπικά είχα μία ομαλή ανάπτυξη, με την έννοια ότι δεν πέταξα ύψος απότομα. Οι γονείς μου είναι ο πατέρας μου 1,80 και η μητέρα μου 1,75, ψηλοί για την εποχή τους.

Στα 12 ήμουνα 1,68, στα 15, 1,83 (μπήκα στο Λύκειο) και αρχές Δευτέρας Λυκείου 1,92. Τελείωσα το λύκειο 1,95. Στα επόμενα 2-3 χρόνια πήγα μέχρι 1,98-1,99, τότε τεντωνόμαστε για να κερδίζουμε πόντους στο μπάσκετ. (π.χ. με τον Ρωμανίδη του Άρη τότε δεν νομίζω ότι ήμουνα κοντύτερος). Σήμερα στα 39 είμαι μέγιστο 1,97. Δυστυχώς δεν το έπιασα το φράγμα των 2μ. :-(

Γενικώς δεν είχα πρόβλημα, μιας και έπαιζα μπάσκετ και οι κύκλοι μου ήταν 'ψηλοί'. Ούτε στα ρούχα και παπούτσια γιατί φοράω 46 και είμαι ΟΚ. Μόνο όταν πήρα λίγα κιλά κάποτε δεν μου έμπαιναν παντελόνια και συγκεκριμένης μόδας ρούχα. Αλλά προσπαθώ να συντηρούμαι αθλητικά και είμαι καλύτερα τώρα.

Μία σημείωση, καλό είναι ένας ψηλός να μην είναι και πολύ βαρύς γιατί τότε θα φαντάζει γίγαντας και δεν είναι το καλύτερο.

Ενώ ψηλός και αδύνατος είναι παλικάρι πρώτο. Το ίδιο και για τις λυγερές !

Δημήτρης_97

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 33
Τόπος : Πάτρα
Υψος : 1,97
Registration date : 14/05/2008

Δημοσίευση από HellRaiser Την / Το Δευ Ιουν 23, 2008 12:50 pm

Καλησπέρα και από εμένα.
Κυρία Μαμά του Μάνου μην ανησυχείτε για τους πόνου του υιού σας
είναι κάτι φυσιολογικό και το έχω βιώσει και εγώ όπως το βιώνει και ο αδερφός μου τωρα.
Από εκεί και πέρα θα περάσει και κάποιες στιγμές που δεν θα νιώθει τα άκρα του.
Όλα αυτά είναι φυσιολογικά αφού αναπτύσετε απότομα.Και μην σας ανησυχεί.
Να περιμένετε ανάπτυξη πέραν του 2.00μ. και ίσως πολύ παραπάνω.

HellRaiser

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 6
Τόπος : Αργυρούπολη Αττικής
Υψος : 2,06 μ
Registration date : 11/06/2008

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης