ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΥΨΗΛΟΣΩΜΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μπορείτε να φανταστείτε τι σχέση έχει το ύψος με την ζήλια ?

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μπορείτε να φανταστείτε τι σχέση έχει το ύψος με την ζήλια ? Empty Μπορείτε να φανταστείτε τι σχέση έχει το ύψος με την ζήλια ?

Δημοσίευση από Βασίλης 1 98 Δευ Οκτ 06, 2008 11:23 pm

Κι όμως, διαβάστε τι βρήκα στο διαδίκτυο...

Ισπανοί και Ολλανδοί ερευνητές ζήτησαν από 549 εθελοντές, άντρες και γυναίκες, να αξιολογήσουν τον βαθμό ζήλιας τους και να εντοπίσουν τις ιδιότητες εκείνες που τους έκαναν να αισθάνονται ανασφαλείς.

Όπως αναφέρεται στο περιοδικό New Scientist, οι άντρες αισθάνονταν πιο νευρικοί με τους ελκυστικούς, πλούσιους και ισχυρούς «ανταγωνιστές» τους, αλλά οι ψηλότεροι ήταν και οι πιο χαλαροί. Αντιθέτως, οι γυναίκες ζήλευαν περισσότερο την ομορφιά και τη χάρη των ομόφυλών τους, με τη ζήλια να χτυπάει κόκκινο στις κοντές και τις ψηλές γυναίκες. Οι λιγότερο ζηλιάρες ήταν οι μετρίου αναστήματος γυναίκες.

Η έρευνα, από τα πανεπιστήμια του Γκρόνιγκερ και της Βαλένθια, υποστηρίζει ότι οι γυναίκες με κανονικό ύψος έτειναν να είναι πιο γόνιμες και υγιείς και επομένως ήταν απίθανο να αισθάνονται ζήλια για άλλες γυναίκες με παρόμοιες ιδιότητες. Αντιθέτως, τα ευρήματα έδειξαν ότι φθονούσαν κυρίως τις ψηλές γυναίκες που έχουν πιο αντρικά χαρακτηριστικά, όπως φυσική κυριαρχία στον χώρο και κοινωνικό στάτους.

Από την άλλη, οι ψηλοί άντρες ήταν λιγότερο ζηλιάρηδες γιατί το ύψος στους άντρες συνήθως συνδέεται με την ελκυστικότητα, την κυριαρχία και την αναπαραγωγική επιτυχία. Σύμφωνα με τους ερευνητές, το ύψος στους ανθρώπους είναι ένα από τα πρώτα χαρακτηριστικά που παρατηρεί κάποιος και γι' αυτό συνδέεται με το κύρος. Τονίζουν ότι προηγούμενες έρευνες έχουν δείξει ότι οι ψηλοί άντρες έχουν μεγαλύτερα ποσοστά επαγγελματικής επιτυχίας, βγάζουν περισσότερα χρήματα και έχουν πιο ελκυστικές συντρόφους. Ο Abraham Buunk, επικεφαλής της έρευνας, εξηγεί ότι η παρούσα μελέτη δείχνει ότι οι ψηλοί άντρες απολαμβάνουν και ψυχολογικά πλεονεκτήματα.

Ωστόσο, ψυχολόγοι επισημαίνουν ότι και άλλοι παράγοντες παίζουν ρόλο για το υψηλό ή χαμηλό αίσθημα ζήλειας: «Η ζήλια είναι ένα είδος φόβου. Φοβάσαι ότι θα χάσεις κάποιον που αγαπάς. Ένα από τα βασικά στοιχεία είναι η αυτοεκτίμηση και προφανώς το ύψος σχετίζεται με αυτό, αλλά το ίδιο συμβαίνει και με άλλα χαρακτηριστικά, όπως η φαλάκρα. Άλλο βασικό συστατικό είναι το πόσο δυνατή είναι η σχέση», λέει ο Simon Gelsthorpe από τη Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία.

Βασίλης 1 98

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 1 98
Registration date : 24/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μπορείτε να φανταστείτε τι σχέση έχει το ύψος με την ζήλια ? Empty Απ: Μπορείτε να φανταστείτε τι σχέση έχει το ύψος με την ζήλια ?

Δημοσίευση από Δημήτρης_97 Τρι Οκτ 07, 2008 9:30 am

Ωραίο το κείμενο Βασίλη, νομίζω έχει ξαναπεράσει κάτι για ζήλεια ή αυτοπεποίθηση αλλά για τις γυναίκες. Ας σου πω για τους άντρες. Πριν να ξεκαθαρίσουμε για το τι ζήλεια μιλάμε. Εμείς εννοούμε το φθόνο δηλαδή ένα σύμπλεγμα κατωτερώτητας σε κάτι που είναι ανώτερό μου ή που εμείς υπολοιπόμαστε. Γιατί υπάρχει και η ζήλεια με την έννοια του θαυμασμού και της αναγνώρισης για κάτι πολύ σπουδαίο. Δεν είναι αυτό στην περιπτωσή μας.

Σϊγουρα οι ψηλοί ελάχιστα κομπλεξάρονται, αν και όλοι έχουν μικρά σημεία ζήλειας, ο καθένας διαφορετικά ανάλογα με τον χαρακτήρα του, την εμφάνισή του, τα βιώματα, την κοινωνικοοικονομική του κατάσταση και άλλα. Γενικά το ύψος είναι ένα κοινωνικό ατού, κατά γενική ομολογία. Επομένως αυτή η σχετικά άνετη αποδοχή απομακρύνει αισθήματα φθόνου.

Ας σου πω τώρα για την επαγγελματική ανέλιξη που είναι καλύτερη σε ένα ψηλό. Φαντάσου ο μάνατζέρ μου είναι 1,96, ο συνεργάτης μου στην Αθήνα 1,94, στην Θεσσαλονίκη 1,90 (και δεν έχουν επιλεγεί από κανένα tall club αυτοί). Αυτό παρατηρείται σε θέσεις υπεύθυνων πόστων που παίζει ρόλο ο χαρακτήρας, η επιβολή του στους άλλους (για τη δουλειά μιλάμε) και όχι σε θέσεις που είσαι ότι λέει η τέχνη σου. Για παράδειγμα ο χειρουργός, ο τεχνίτης, ο ποιητής, ο δάσκαλος, ο υδραυλικός, είσαι ότι αξίζει η τέχνη σου είτε είσαι 2,24 ή 1,58.

Όσο αφορά τον κοινωνικό τομέα, οι ψηλοί είναι ιδιαίτερα κοινωνικοί και αγαπητοί στον περίγυρό τους, αυτό διαπιστώνω κοιτώντας γύρω μου, επομένως μειώνεται η πιθανότητα φθόνου εδώ.

Να σου πω την ζήλεια μου όταν έπαιζα μπάσκετ, ζήλευα τους ψηλότερους μου γιατί μπορούσαν να κάνουν πολύ εύκολα πράγματα που έγω τα έδινα όλα (π.χ. κάρφωματα, τάπες). Πάντως για να κλείσω εδώ, ας πω μια αλήθεια, τις καλύτερες συνοδούς στις ομάδες μας τις είχαν οι κοντοί ! Οι ψηλοί τα πήγαιναν απλά καλούτσικα.

Δημήτρης_97

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ηλικία : 55
Τόπος : Πάτρα
Υψος : 1,97
Registration date : 14/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μπορείτε να φανταστείτε τι σχέση έχει το ύψος με την ζήλια ? Empty Απ: Μπορείτε να φανταστείτε τι σχέση έχει το ύψος με την ζήλια ?

Δημοσίευση από silver Τετ Οκτ 08, 2008 4:50 pm

Γεια σου Δημήτρη. Μήπως θα έπρεπε οι συνεργάτες σου να γραφτούν στο Tall Club; :-)

silver

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.78
Registration date : 07/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης