ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΥΨΗΛΟΣΩΜΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..."

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..." Empty Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..."

Δημοσίευση από Βασίλης 1 98 Τετ Μάης 07, 2008 11:27 pm

Ας πάρουμε και την βοήθεια του Μπαμπινιώτη: μαντράχαλος (ο) μεγαλόσωμο αγόρι ή ανδρας (συνηθ.ειρων ή επιτιμητικά) σε ΦΡ. όπως: δεν ντρέπεσαι να συμπεριφέρεσαι έτσι, κοτζαμ μαντραχαλάς;
ΕΤΥΜ < μάντρα + -χάλος,χαλί "διχαλωτό ξύλο στις μάντρες για ανάρτηση δοχείων" (βλ. λέξη χηλή) κ κρεμανταλάς

και χηλή (η) 1.το άκρο των ποδιών σε μονόνυχα ζώα,όπως το άλογο τραυματισμένη χηλή ΣΥΝ. οπλή 2.το διχαλωτό άκρο των ποδιών στα μηρυκαστικά ζώα 3.(κατ'επεκτ.) σκάσιμο ή ραγάδα στα πόδια ή σε άλλο μέρος του σώματος 4.(μτφ) το διχαλωτό άκρο εργαλείων ή οργάνων 5.μέρος της ξηράς χωρίς μεγάλο ύψος,το οποίο χρησιμεύει στο να σταματά την διείσδυση των θαλλάσιων υδάτων στην ξηρά ΣΥΝ. προβλήτα,μώλος ,κυματοθραύστης -χηλοειδής-ες

Για πιο λόγο το λένε;
Τι υποκρύπτει;
Τι υπονοούνε ;
Με τι ύφος μπορεί να το λέει ο καθένας;
Πρέπει να απαντάμε και εαν πρέπει πως απαντάμε , με τι ύφος και τι λόγια;
Τι μπορεί να υποκρύπτουν οι δικές μας απαντήσεις ;
Μήπως πρέπει να αδιαφορήσουμε με τον τρόπο μας;
Υπάρχει ποτέ θεωρητικά περίπτωση να σταματήσει να λέγεται αυτό το σχόλιο;
Τι πρέπει να γνωρίζει ο ψηλός για τα συγκεκριμένα σχόλια ;

Βασίλης 1 98

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 1 98
Registration date : 24/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..." Empty Απ: Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..."

Δημοσίευση από Tallkaterina Σαβ Μάης 31, 2008 1:37 pm

Φάση που έπαιξε εχθές το βράδυ.Στο γυρισμό προς το σπίτι μου στο Λονδινο περνώ εξω απο Ελληνικο εστιατοριο.Ακουω 2 Ελληνες που ηταν εξω να λενε."Κλασσικο 5αρι"(στο μπασκετ υπονοωντας).'Φοράει και τακούνια".
Δεν ξερανε οτι ειμαι Ελληνιδα.
Πλησιαζω και τους κοιτω με υφος¨.'Φυσικα κλασσικο 5αρι"."Και πάντα με τακουνιά" απαντώ.
Εμεινε με ανοιχτο το στομα ο σαχλαμαράκιας.
"Καλό σας βράδυ"
"Καλό βράδυ"

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..." Empty Απ: Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..."

Δημοσίευση από Guest Τρι Ιουν 03, 2008 11:41 am

Καλά ένα σχόλιο έκανε ο δόλιος, δεν είπε κοτζάμ μαντράχαλη ..

Κατανοητό να μη σ'αρέσει η θέση πέντε και να σ'αρέσουν πιο ευέλικτες θέσεις, όπως play maker ή σουτέρ ή και αμυντικός. Είναι γεγονός ότι η θέση πέντε στο σύγχρονο μπάσκετ δεν έχει πέραση, αν δεν συνοδεύεται από ταχύτητα τεχνική και μυαλό. Ίσως και η εμφάνιση είναι μείον μίας και πολλά πεντάρια
στο αντρικό μπάσκετ είναι άσχημα, για γυναικείο δεν ξέρω.

Ερώτηση (αν θες μας λες): Πες μας ένα σχόλο που θα σου άρεσε σε έναν ψηλό ή μία ψηλή.

Guest
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..." Empty Απ: Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..."

Δημοσίευση από silver Τρι Ιουν 03, 2008 3:57 pm

Δεν ρωτήθηκα εγώ, αλλά το πιο γλυκό σχόλιο που άκουσα τελευταία είναι: "Αχ και να ήμουν λιγάκι ψηλότερος..." από έναν περαστικό. Το είπε με ένα παράπονο... το βρήκα χαριτωμένο.

silver

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.78
Registration date : 07/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..." Empty Απ: Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..."

Δημοσίευση από Tallkaterina Πεμ Ιουν 05, 2008 7:44 pm

Χμμμμ......
Θα μπορούσα να γράψω τόσες ιστορίες.........
Επισημάνω ένα σημείο.Εχω ακούσει απίστευτες κοτσάνες για το ύψος μου απο ψηλούς.Έλεγα να ακούω κοτσάνες απο κοντούς δικαιολογημένα αλλά τις χειρότερες κοτσάνες τις εχω ακούσει απο ψηλούς.Επομενως ξαναγυριζω στο παλιο μου συμπερασμα.Ολα ειναι στο μυαλο.Ενας "ανετος" ανθρωπος ειναι ανετος ειτε ειναι ψηλος ειτε ειναι κοντος.Αμα εισαι κομπλεξικός είσαι κομπλεξικός ειτε εισαι 1,50 είτε 2,10.
Το καλυτερο σχολιο που εχω ακούσει ηταν απο 2 κοντούς στο δρόμο.Κατέβαινα στο δρόμο και καθως περναγαν αντικρυστα φωναζουν με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια."Ε,ρε παίδαρε,γ#@$#@ το μπόι μας,γ@#$$%%".
Ξεράθηκα στο γέλιο!!!!!!!Πολύ τους χάρηκα!Πηγαίοι,γνήσιοι,κιμπαρηδες.....Μου εκφράσανε το θαυμασμο τους με τον πιο αληθινο και άμεσο τροπο πέρα απο ψευτοκοπλιμέντα και στημένες ατάκες.
Τους βγάζω με την σειρά μου το καπέλο. : )

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..." Empty Απ: Ποια είναι η καλύτερη απάντηση στο σχόλιο "... μαντράχαλε..." , "...κοτζάμ μαντράχαλος..."

Δημοσίευση από silver Πεμ Ιουν 26, 2008 5:38 pm

Επειδή δεν έχουν όλοι οι κοντούληδες χιούμορ, κάποια φορά με είπε ένας "ταβανόπροκα"!!!!
Η απάντηση "πινέζα" που πήρε, δεν του άρεσε, αλλά ποσώς με ένοιαξε!!!

silver

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.78
Registration date : 07/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης