ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΥΨΗΛΟΣΩΜΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Όραση υψηλόσωμων

+8
Δημήτριος
Duke
effie
Δημήτρης_97
axinos
Βασίλης 1 98
mamamanou
silver
12 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από silver Παρ Μάης 09, 2008 3:05 pm

Είναι η ιδέα μου πως αρκετοί υψηλόσωμοι έχουν μυωπία; Εγώ προσωπικά έχω γεννηθεί με υψηλή μυωπία, χωρίς ποτέ να μπορέσω να βρω την αιτία. Μία παλιά μου συμμαθήτρια (ψηλότερη από μένα) έχει και αυτή υψηλή μυωπία. Και ένας γνωστός μου επίσης, έχει και αυτός τους βαθμούς του. Κανένας άλλος υψηλόσωμος με παρόμοιο πρόβλημα;

silver

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.78
Registration date : 07/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από mamamanou Παρ Μάης 09, 2008 6:47 pm

Ο γιος μου απο 4 χρονων εχει αστιγματισμο (4,5 βαθμους) ,φοραει γυαλια απο τοτε και περιμενει ποτε θα μεγαλωσει αρκετα για να κανει λειζερ.Αισθανεται πολυ ασχημα αλλα............δε γινεται κατι τωρα. Ειναι 15 μισο και 1,90.

mamamanou

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 57
Τόπος : αθηνα
Υψος : 175cm
Registration date : 05/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από Βασίλης 1 98 Παρ Μάης 09, 2008 10:52 pm

Εαν και την απάντηση την ξέρει ένας γιατρός, νομίζω πως οι διαταραχές στην όραση είναι αναλογικά ποσοστιαία ίδιες για όλους. Βέβαια η εντύπωση σου παίρνει βαρύτητα όταν και εμείς σκεφτόμαστε με την παγίδα της αναγνωρισιμότητας του ψηλού-ής. Ξέρεις ένας κοντύτερος περνάει απαρατήρητος και έτσι δεν είναι "αρκετοί οι κοντοί που φοράνε γυαλιά " ενώ λίγοι ψηλοί γίνοται ξαφνικά πολλοί....Οσο για τον μικρό Μάνο, σίγουρα όπως σε όλα τα υψηλόσωμα παιδιά πρέπει να γίνονται εξετάσεις και οι γιατροί να λένε το καλύτερο για την υποστήριξη της ανάπτυξής τους...Που έαν τα τηρήσουν θα έχουν τελικά ένα τέλειοφυσιολογικόαρμονικό σώμα...Πάντως στην μαμαμάνου τις στέλνω ένα προσωπικό μήνυμα για μια ειδική εξέταση ...

Βασίλης 1 98

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 1 98
Registration date : 24/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από silver Παρ Μάης 16, 2008 1:42 pm

Μα δεν μιλάω για ανθρώπους που φορούν γυαλιά. Μιλάω για αυτούς που έχουν μυωπία π.χ. και φορούν φακούς επαφής και πάνω στη συζήτηση ανακαλύπτω πως έχουν μυωπία. Ε, δεν έχω γνωρίσει κάποιον με μεγάλη μυωπία που να μην είναι υψηλόσωμος!

silver

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.78
Registration date : 07/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από axinos Δευ Νοε 03, 2008 11:41 am

Σε σχέση με τον Μάνο, (για την mamamanu)

Και εγώ στη 3η γυμνασίου (187 τότε) είχα περίπου 4 με 5 βαθμούς μυωπία.

Έχω κάνει την έγκριση laiser στα μάτια μου (3 χρόνια τώρα). Από 7 & 7,25 έπεσε στο 0 και 0,25. Πρέπει να ομολογήσω ότι αισθάνεσαι άλλος άνθρωπος.

Πρόσθετα πρέπει να σε ενημερώσω ότι εκτός του ότι πρέπει να έχει σταματήσει την ανάπτυξη, πρέπει να έχει σταθεροποιηθεί και η μυωπία του για 2 χρόνια τουλάχιστον!

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι να κάνει με τον αστιγματισμό του (τουλάχιστον τότε δεν υπήρχε), εκτός από το να φοράει φακούς επαφής? Τα δικά μου μάτια ήταν λίγο ‘στεγνά’ (δεν έβγαζαν αρκετό δάκρυ) και έτσι ούτε φακούς μπορούσα να φορέσω. Έτσι ήμουν πάντα ο ‘γιαλάκιας’ χαχαχα
axinos
axinos

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθήνα, Κηφισία
Υψος : 191 cm
Registration date : 06/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από Δημήτρης_97 Πεμ Νοε 13, 2008 1:59 pm

Σε σχέση με την μυωπία και το ύψος, δεν γνωρίζω επιστημονική εξήγηση, πάντως οι γονείς μου δεν βλέπουν τα πάντα 'καμπάνα' (εκτός από τη φυσιολογική πρεσβυωπία της ηλικίας), και εγώ και ο αδερφός μου (1,92) έχουμε μυωπία. Ο άλλος αδερφός μου που δεν είναι τόσο ψηλός (1,83) βλέπει πολύ καλά. Άρα λέτε κάτι παίζει με το ύψος εδώ;

Έχω αρκετή μυωπία από το δημοτικό (6-6,5 βαθμούς τώρα) μαζί με αστιγματισμό (γύρω στους 2,5 βαθμούς). Φακούς επαφής είχα βάλει από τα 18 μου μέχρι τα 25 περίπου. Ήταν δύσκολο λόγω αστιγματισμού (ήταν ημίσκληροι οι φακοί) και τους εγκατέλειψα. Πρόσφατα μία φίλη μου, μου έλεγε γιατί δεν βγάζω τα γυαλιά και με έβαλε σε λίγη σκέψη. Χλωμό, αλλά ίσως να το ξαναδοκιμάσω. Για εγχειρίσεις και άλλα διορθωτικά, δύσκολο για μένα. Έχω δουλέψει και τη φαντασία μου με την θολούρα, που να συνηθίσω; :-)

Δημήτρης_97

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ηλικία : 55
Τόπος : Πάτρα
Υψος : 1,97
Registration date : 14/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από Δημήτρης_97 Πεμ Νοε 13, 2008 2:10 pm

Διορθώνω σε:
" οι γονείς μου βλέπουν τα πάντα "
το 'δεν' μου ξέμεινε στο καθάρισμα ..

Δημήτρης_97

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ηλικία : 55
Τόπος : Πάτρα
Υψος : 1,97
Registration date : 14/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από effie Παρ Νοε 14, 2008 1:43 pm

Καλημέρα σε όλους τους και τις μύωπες!Εχω και εγώ μυωπία, φοράω γυαλιά αλλά κυρίως φοράω όταν βγαίνω φακούς επαφής. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πω, το αντίθετο μάλιστα.Δεν θα έκανα ποτέ επέμβαση στα μάτια, φοβάμαι αρκετά.
Δεν νομίζω ότι είναι μόνο θέμα ύψους η μυωπία,δεν είμαι γιατρός δεν ξέρω, αλλά σίγουρα θα συμβάλλουν και άλλοι παράγοντες ώστε κάποιος να του παρουσιαστεί μυωπία. Ο αδελφός μου, 1,82μ, έχει μυωπία, είχε στραβισμό(έκανε επέμβαση) μετά του παρουσιάστηκε μυωπία,έτσι φοράει πάντα γυαλάκια.
Πάντως πολλοί προσπαθούν να φορούν γυαλιά μυωπίας έστω και μηδενικό βαθμό για να δείχνουν διανοούμενοι, έτσι δεν πρέπει να παραπονιόμαστε εμείς που ήδη έχουμε!

effie

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Υψος : 1,78
Registration date : 11/08/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από Duke Τρι Οκτ 06, 2009 9:39 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν θέλω να φανώ ο σπαστικός της παρέας,αλλά είμαι 205εκ. στα 24 μου και έχω όραση 10/10 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Έχετε κάποια απάντηση περί αυτού του θέματος που συζητάτε;Το αναφέρω γιατί μου φαίνεται περίεργο να ακούω κάτι τέτοιο.

Duke

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 38
Τόπος : Athens
Υψος : 205cm
Registration date : 06/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από Δημήτριος Τρι Μαρ 30, 2010 3:20 pm

Κι εγώ έχω μεγάλη μυωπία από μικρό παιδί και τώρα έχω 7,75 βαθμούς και στο δεξί και στο αριστερό.

Δημήτριος

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Υψος : 1,95
Registration date : 30/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από maira Πεμ Μάης 13, 2010 12:10 pm

Καλησπέρα και απο μένα!

εγώ πολύ πρόσφατα απέκτησα μισό βαθμό μυωπίας και μισο βαθμό αστιγματισμού! φοράω γυαλιά μόνο τα βράδυα όταν οδηγάω. και είμαι η μόνη απο την οικογένεια μου!

ο πατέρας μου πχ που ειναι 195, βλέπει τέλεια!
το ίδιο και τα αδέρφια μου! η αδερφή μου 175 (23 ετων), ο αδερφός μου ο μεγάλος 185 (19 ετων), και ο μικρός 185 (14,5 ετων).

υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση για αυτό που λέτε περι ύψους και μυωπίας? δυσκολεύομαι να το πιστέψω πως υπάρχει συσχετισμός...

maira

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 38
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.85
Registration date : 19/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από Akanes Δευ Ιαν 03, 2011 2:34 pm

Ούτε εγώ έχω πρόβλημα με τα μάτια μου αλλά ούτε η αδερφή μου (1,80+) ούτε και ο παππούς (1,97 μετρημένος στο στρατό και 81 χρονών πλέον).

Akanes

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 198
Registration date : 30/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από Tallman Δευ Απρ 09, 2012 1:00 am

Εγώ είμαι 1,89 και έχω μυωπία 4,5 βαθμούς που όλο ανεβαίνει σε σημείο να με ανησυχεί γιατί δεν ξέρω που θα σταματήσει!!
Tallman
Tallman

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Υψος : 1,89
Registration date : 09/04/2012

http://adventurades.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από alasitas Παρ Δεκ 21, 2012 9:08 pm

silver έγραψε:Είναι η ιδέα μου πως αρκετοί υψηλόσωμοι έχουν μυωπία; Εγώ προσωπικά έχω γεννηθεί με υψηλή μυωπία, χωρίς ποτέ να μπορέσω να βρω την αιτία. Μία παλιά μου συμμαθήτρια (ψηλότερη από μένα) έχει και αυτή υψηλή μυωπία. Και ένας γνωστός μου επίσης, έχει και αυτός τους βαθμούς του. Κανένας άλλος υψηλόσωμος με παρόμοιο πρόβλημα;
egw eimai 2.01 exw kai egw ena problhma alla den paw ston giatro giati den thelw alla den nomizw pws einai kati otan diabazw kai grafw tautoxrona meno se shnexhs skepsh kai den me enoxlei

alasitas

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 39
Τόπος : thessaloniki
Υψος : 2.01
Registration date : 21/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όραση υψηλόσωμων Empty Απ: Όραση υψηλόσωμων

Δημοσίευση από alasitas Παρ Δεκ 21, 2012 9:11 pm

alasitas έγραψε:
silver έγραψε:Είναι η ιδέα μου πως αρκετοί υψηλόσωμοι έχουν μυωπία; Εγώ προσωπικά έχω γεννηθεί με υψηλή μυωπία, χωρίς ποτέ να μπορέσω να βρω την αιτία. Μία παλιά μου συμμαθήτρια (ψηλότερη από μένα) έχει και αυτή υψηλή μυωπία. Και ένας γνωστός μου επίσης, έχει και αυτός τους βαθμούς του. Κανένας άλλος υψηλόσωμος με παρόμοιο πρόβλημα;
egw eimai 2.01 exw kai egw ena problhma alla den paw ston giatro giati den thelw alla den nomizw pws einai kati otan diabazw kai grafw tautoxrona meno se shnexhs skepsh kai den me enoxlei
kai epishs gia emena to blepw pleonektima auto einai merika pragmata pou den didaskontai mhn to blepeis etsi

alasitas

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 39
Τόπος : thessaloniki
Υψος : 2.01
Registration date : 21/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης