ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΥΨΗΛΟΣΩΜΩΝ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ψηλές και φιλίες.....

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ψηλές και φιλίες..... Empty Ψηλές και φιλίες.....

Δημοσίευση από Tallkaterina Σαβ Ιουν 07, 2008 1:24 pm

Ερώτηση προς τις ψηλές.
Εντάξει προυποθέτοντας οτι είμαστε καλοί,ευχάριστοι,δημιουργικοί άνθρωποι,εμφανίσημες κλπ.....πώς σας αντιμετωπίζουν οι γυναίκες?Μεγαλώνοντας πως ήταν οι φιλίες που δημιουργούσατε?Θυμάμαι προσωπικά είχα φίλες κάθε εμφάνισης και διαστάσεων αλλά εγω ημουν αυτή που τις προσέγγιζα οχι αυτες.....
Πώς είναι οι σχέσεις σας με τις αλλες γυναικες?Κατα πιο ποσοστό πιστευετε οτι το υψος σας εχει - ισως αδικαιολογητα-να κανει με τις διαπροσωπικες σας σχέσεις και συγκεκριμένα με τις αλλες γυναικες?
Αναφέρομαι επιπρόσθετα στην υποσημειωση καποιου μέλους περι "απλησίαστων" ψηλών γυναικών.......
Είμαι πολύ περίεργη να μάθω αν εχουμε κοινές εμπειρίες.....

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηλές και φιλίες..... Empty Απ: Ψηλές και φιλίες.....

Δημοσίευση από zoe Δευ Ιουν 09, 2008 12:44 pm

Προσωπικά και επειδή μεγάλωσα σε μικρή κοινωνία (το οποίο πιστεύω ότι παίζει ρόλο) δεν είχα και την καλύτερη αντιμετώπιση. Ακόμη και οι συναθλήτριες μου μαζί και η προπονήτρια μου είχαν την "απαίτηση" να περπατάω τουλάχιστον 1 μέτρο πίσω τους... το γιατί πιστεύω ότι είναι περιττό. Γενικά προσέγγιζα κόσμο το αντίθετο ήταν πολύ σπάνιο καθώς άκουσα και το κουφό "ότι με φοβούνται" λόγω του ύψους μου! Φυσικό και επόμενο να μην υπάρχουν αληθινές φιλίες όλο και κάποιο κακεντρεχή σχόλιο θα άκουγα και με ξενέρωνε αυτομάτως.
Στις τωρινές μου δε φιλίες υπάρχει ίσως ένας συμβιβασμός όχι ότι δεν υπάρχει ακόμη το κόμπλεξ του ότι είμαι πολύ ψηλή (πολύ περισσότερο από τον άντρα της παρέας ) όμως αυτό δεν με απασχολεί και έχω μάθει από μόνη μου κάπως να το διαχειρίζομαι...
Σπανίως γνωρίζω πρόσωπα είτε γυναίκες είτε άντρες που να μη θεωρούν αρνητικό το ότι είμαι πιο ψηλή όμως έχω την τύχη να έχω γνωρίσει 2-3 τέτοια πρόσωπα... μάλιστα η μία κοπέλα είναι 1,50μ. και όταν περπατάμε μαζί απλά διακομοδούμε την όλη κατάσταση.
Είναι στον κάθε άνθρωπο και στα μυαλά και τις εμπειρίες που κουβαλάει... Δεν θεωρώ ότι είναι απλά αδικαιολόγητο να αποτελεί κριτήριο ή "εμπόδιο" για μια φιλία αλλά χαζό απλά χαζό! Αν σαν άνθρωποι θέλουμε να είμαστε ρατσιστές όλο και κάποια "δικαιολογία" θα βρούμε για να δημιουργήσουμε οποιουδήποτε είδους/ τύπου ρατσισμού!!!!!
zoe
zoe

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ηλικία : 41
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Υψος : 1.93
Registration date : 06/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηλές και φιλίες..... Empty Απ: Ψηλές και φιλίες.....

Δημοσίευση από Tallkaterina Τρι Ιουλ 29, 2008 6:00 pm

Αυτο το "με φοβούνται" το εμαθα εκ των υστερων εγω..Οπως και το "ψηλομύτα".
Γελοιοτητες.........Ούτε που θα πέρναγε απο το μυαλό μου...........
Φανταζομαι πως για τις πολυ ψηλες κοπελες τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα απο τους πολυ ψηλους αντρες ιδιαιτερα σε μικροτερες ηλικιες καθοτι παραδοσιακα οι γυναίκες φθονουν η μια την αλλη.....ετσι λεγεται τουλαχιστον....

Tallkaterina

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 48
Τόπος : London
Υψος : 1,91
Registration date : 18/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηλές και φιλίες..... Empty Απ: Ψηλές και φιλίες.....

Δημοσίευση από spartan girl Σαβ Φεβ 13, 2010 5:40 pm

θα συνφωνησω με την zoe στο οτι μια μικρη επαρχια δημιουργει πολλα προβληματα .

Απο μικρη παντα διεφερα απο τους αλλους , παντα την ωρα της προσευχης το δικο μου κεφαλι "πεταγοταν" μεσα απο τον κοσμο . Και συχνα ορισμενοι γονεις με κοροιδευαν μπροστα μου και εβγαζαν φημες οτι εχω προβληματα υγειας . Πραγμα που μεταφερθηκε και στα παιδια τους δηλ. τους συμμαθητες μου και παντα με απεφευγαν . Συνεχεια με κοροιδευαν γιατι σε ολα τα σκετς και τις παρελασεις ημουν παντα πρωτη και πηγαινα καμαρωτη γιατι ημουν περηφανη για τν εαυτο μου . Αλλα με τον καιρο ολη αυτη η "κακομεταχειρηση" μου αφησε πολυ ασχημες αναμνησεις απο την παιδικη μου ηλικια .

Προσπαθησα να ανεβασω την αυτοπεποιθηση μου για το υψος μου λεγοντας στον καθρεφτη ποσο τυχερη ειμαι που ειμαι ψηλη και επαιρνα ποζες μοντελου αντιγραφοντας την κα Βικυ Καγια λες και ημουν μοντελο . Αυτο με βοηθησε παρα πολυ και ακομα καποιες φορες το κανω οταν νιωθω ασχημα . Η μητερα μου ομως πιστευει οτι το παρακανω γιατι συχνα μιλαω για το υψος μου και υπερηφανευομαι .Αλλα δεν μπορει να με καταλαβει οπως εσεις γιατι ποτε δεν ηταν ψηλη .Οποτε συχνα μου φωναζει .

Οι συμμαθητριες μου παντα οταν βγαινουμε εξω μαζι , μου λενε να κραταω καποια αποσταση γιατι νιωθουν ασχημα και καποιες φορες φορανε τακουνια .. λεγοντας πως θελουν να δουν πως τα βλεπω εγω απο εκει ¨πανω" και κανουν ασχημα σχολια για το υψος μου .

Οι κολλητη μου ειναι 1.50 και οι αλλες 1.60 και η αλλη 1.65 , και εκεινες με κοροιδευουν που και που αλλα μετα μου ζητανε συγνωμη και ειδικα η πρωτη παραδεχεται ποσο πολυ θα ηθελε να ειναι στην θεση μου . Αλλα και παλι , νιωθω οτι δεν εχω καποιον που να με καταλαβαινει , το ξερω οτι δεν ειμαι "το" υψος αλλα οκ δεν ειμαι και κοντη .

Ενα αλλο ερωτημα τελικο ειμαστε τυχερες που ημαστε ψηλες ή οχι??? Σε παρακαλω βοηθησε με με την απαντηση σου

spartan girl

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 27
Τόπος : Σπαρτη
Υψος : 1.80
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηλές και φιλίες..... Empty Απ: Ψηλές και φιλίες.....

Δημοσίευση από maira Πεμ Μάης 13, 2010 11:27 am

φυσικα και ειμαστε τυχερες που είμαστε ψηλές! ξεχωρίζουμε!
(αν και θεωρώ πως το σύνολο είναι που μετράει, δεν είναι μόνο το ύψος). Πάντως εγω όσες ψηλές γυναίκες βλέπω έξω στα club και γενικώς στο δρόμο είναι εντυπωσιακότες! κιας είναι 175 που για Ελλάδα είναι ψηλή, η 195!

το οτι θα ακούμε σχόλια του τύπου ''γιατι φόρεσες τακούνια'' ή ''περπάτα λίγο πιο μακρυά μου'' είναι σίγουρο. αλλα το κομπλεξ δε το έχουμε εμείς, εκείνοι το έχουν. δεν εχετε παρατηρήσει οτι τα βλέμματα καρφώνονται πάνω μας και απο ψηλούς/ες και απο κοντούς/ες? δε νομίζω πως αυτα τα βλέμματα είναι πάντα επικριτικά!

maira

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 38
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Υψος : 1.85
Registration date : 19/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηλές και φιλίες..... Empty Απ: Ψηλές και φιλίες.....

Δημοσίευση από Eve Παρ Σεπ 03, 2010 8:26 pm

Kαλησπερα κι απο μενα!
Αργησα να καταλαβω πως οι αλλοι ειχαν κομπλεξ με το υψος μου. Τις φιλες μου τις πειραζε παντα μιας και ειχαμε γυρω στους20-30 ποντους διαφορα. Μου ελεγαν να μην φοραω τακουνια γτ φαινομαι σαν τρανς οτι δεν ειναι ωραιο να εισαι τοσο ψηλη και αλλα τετοια..
Αν η αλλη ηταν απλα γνωστη εκει ηταν χειροτερα .μια φορα δουλευα σε 1 κλαμπ στο μπαρ και η αλλη κοπελα που ηξταν μαζι μου ηταν γυρω στο 170,οταν με ειδε μου ξεκαθαρισε πως δεν θελει να φοραω τακουνια(ετσι κι αλλιως δεν φοραγα) και να μην περναω απο διπλα της αν δεν ξαναεβαζε τις γοβες τισ που καθε βραδυ παραταγε κ δουλευε ξυπολητη..λολ αυτο δεν γινοτανε φυσικα και καποια στιγμη εγινε θεμα στο μαγαζι...μεγαλο σουργελο σας λεω!

Eve
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηλές και φιλίες..... Empty Απ: Ψηλές και φιλίες.....

Δημοσίευση από ELENA Τετ Σεπ 29, 2010 3:10 pm

Γεια σας κοριτσια!!!εχω κ εγω βιωσει τον ρατσισμο!!!ολοι σε κοιτανε λες κ εισαι εξωγηινο ων....απο το νηπιαγωγειο ακομα ξεχωριζα απο ολους τους φιλους μου κ αυτο με εκανε να αισθανομαι τρομερα ανασφαλης κ ''ξενη''...!!!!σχετικα με το θεμα των ανδρων τωρα, ειναι τρομερο ποσο κομπλεξ αισθανονται οι αντρες στην ιδεα κ μονο μιας ψηλης γυναικας!!!

ELENA
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηλές και φιλίες..... Empty Απ: Ψηλές και φιλίες.....

Δημοσίευση από 'Ελενη Τρι Οκτ 19, 2010 11:37 pm

Καλησπέρα σας και απο μένα,,, μπήκα με την σειρά μου να σας πω οτι και εγώ το χω πάρει απόφαση πλέον οτι ο ρατσισμός θα με κυνηγάει μια ζωή ειδικά απο τις γυναίκες αλλά δεν με απασχολεί πλέον αρκετά χρόνια έχασα απο την ζωή μου εξαιτίας του ρατσισμού που αντιμετώπιζα απο μικρή πάντα παρεξηγημένη και αδικημένη....Χωρίς να με ξέρουνε σχηματίζανε κακή γνώμη για μένα και μου λέγανε να κρατάω μια απόσταση οσες τις πέρναγα αρκετά και έχω φάει θάψιμο μόνο και μόνο επειδή ήμουν ψιλή όλα τα άσχημα δηλαδή περιτριγύριζαν απο το ύψος μου δεν κοιτάγανε εμένα κοιτάγανε το ύψος....Απορώ πως δεν έχω φτύσει ακόμα χώμα με τόσες κομπλέξικες και κομπλεξικούς που υπάρχουνε

'Ελενη
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης